Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Tissot › PRX › TISSOT PRX Automatic 40mm
T1374071135101
9 095
kr
Finns 2 st i lager
| Se butiker
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
Tissot PRX Powermatic 80 40 mm
Tissot PRX Powermatic 80 med gradienturtavla är en självsäker tolkning av en modern designikon. Med inspiration från gryning och skymning kombinerar den urban elegans med teknisk prestanda. Skapad för dig som vill sticka ut med stil i vardagen.
Den ikoniska PRX-designen från 1978 känns omedelbart igen i den tonneauformade boetten och det integrerade stålarmbandet som ger en slimmad, sammanhållen silhuett. Den isblå ”chameleon”-urtavlan har en levande gradienteffekt som skiftar i ton beroende på ljus och vinkel, vilket skapar ett exklusivt och dynamiskt uttryck. Safirglas med antireflexbehandling säkerställer kristallklar läsbarhet, medan den tunna boetten på knappt 11 mm ger hög bärkomfort – perfekt både till kostym och mer avslappnad stil. Den transparenta boettbaksidan låter dig dessutom njuta av urverkets mekaniska rörelse.
Teknisk prestanda / Funktioner
Varför Klockmaster?
När du köper din Tissot PRX hos Klockmaster handlar du tryggt hos en auktoriserad återförsäljare. Du får en garanterat äkta klocka, gratis 12 månaders allriskförsäkring samt gratis justering av armband i valfri Klockmasterbutik. En modern designklassiker, med personlig service, expertis och trygghet hela vägen.
| Varumärke | Tissot | |
| Kollektion | PRX | |
| Serie | Classic Contemporary | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Automatklockor, Klassiska klockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Index | Streck | |
| Färg på urtavla | Blå | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Armband material | Rostfritt stål | |
| Armband färg | Silver | |
| Baksida boett | Glas | |
| Urverk | ||
| Urverk | Automatiskt | |
| Kaliber urverk | Powermatic 80.111 | |
| Gångreserv | Upp till 80 timmar | |
| Storlek | ||
| Diameter | 40 mm | |
| Höjd | 39.5 mm | |
| Tjocklek | 11 mm | |
| Bredd på armband | 12 mm | |
| Vikt | 138 g | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m | |
| Glas material | Safir | |
| Glas egenskaper | Antireflex | |
| Lysmassa | Super-LumiNova | |
| Spänne / lås | Fjärilslås | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Övriga funktioner | Patenterad Nivachron balansfjäder | |
| Märke | Tissot |
| Serie | Classic Contemporary |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Automatklockor, Klassiska klockor |
| Garanti | 2 år |
| Index | Streck |
| Färg på urtavla | Blå |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Silver |
| Armband material | Rostfritt stål |
| Armband färg | Silver |
| Baksida boett | Glas |
| Urverk | Automatiskt |
| Kaliber urverk | Powermatic 80.111 |
| Gångreserv | Upp till 80 timmar |
| Diameter | 40 mm |
| Höjd | 39.5 mm |
| Tjocklek | 11 mm |
| Bredd på armband | 12 mm |
| Vikt | 138 g |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m |
| Glas material | Safir |
| Glas egenskaper | Antireflex |
| Lysmassa | Super-LumiNova |
| Spänne / lås | Fjärilslås |
| Datum | Ja |
| Övriga funktioner | Patenterad Nivachron balansfjäder |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.