Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Tissot › PRX › TISSOT PRX 35mm
T1372101103100
4 795
kr
Finns 7 st i lager
| Se butiker
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
(till ett värde av 226 kr)
Tissot PRX
INTRODUKTION
Tissot PRX 35 mm är en självklar hyllning till 1970‑talets ikoniska designideal. Med sina slimmade proportioner och tidlösa silhuett är detta en klocka skapad för designälskare som vill bära ett stilrent uttryck varje dag, i alla sammanhang.
FÖRDJUPNING & DESIGN
Den karaktäristiska tonneauformade boetten och det integrerade stålarmbandet ger PRX dess omisskännliga retroprofil. Den silverfärgade urtavlan förstärker klockans rena, arkitektoniska formspråk och samspelar snyggt med diskreta streckindex och välbalanserade visare. Med exakt samma diameter som originalet från 1978 35 mm sitter klockan elegant och bekvämt på handleden, perfekt för dig som föredrar slanka, klassiska proportioner.
TEKNISK PRESTANDA / FUNKTIONER
PRX Quartz är utvecklad för pålitlig vardagsanvändning med schweizisk precision och hög slitstyrka.
VARFÖR KLOCKMASTER?
När du köper din Tissot PRX hos Klockmaster väljer du en auktoriserad säljare med garanterad äkthet. Dessutom ingår gratis 12 månaders allriskförsäkring samt gratis justering av armbandet i valfri Klockmasterbutik. En äkta designklassiker tryggt köpt med expertkunskap, personlig service och schweizisk kvalitet.
| Varumärke | Tissot | |
| Kollektion | PRX | |
| Serie | Classic Contemporary | |
| Typ av klocka | Damklocka | |
| Stil | Klassiska klockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Index | Streck | |
| Färg på urtavla | Silver | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Armband material | Rostfritt stål | |
| Armband färg | Silver | |
| Urverk | ||
| Urverk | Quartz (batteri) | |
| Kaliber urverk | ETA F05.115 | |
| Batteri | 371 | |
| Storlek | ||
| Diameter | 35 mm | |
| Höjd | 34.5 mm | |
| Tjocklek | 9.5 mm | |
| Bredd på armband | 11 mm | |
| Vikt | 97 g | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m | |
| Glas material | Safir | |
| Lysmassa | Super-LumiNova | |
| Spänne / lås | Fjärilslås | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Övriga funktioner | EOL (indikator för batteriets sluttid) | |
| Märke | Tissot |
| Serie | Classic Contemporary |
| Typ av klocka | Damklocka |
| Stil | Klassiska klockor |
| Garanti | 2 år |
| Index | Streck |
| Färg på urtavla | Silver |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Silver |
| Armband material | Rostfritt stål |
| Armband färg | Silver |
| Urverk | Quartz (batteri) |
| Kaliber urverk | ETA F05.115 |
| Batteri | 371 |
| Diameter | 35 mm |
| Höjd | 34.5 mm |
| Tjocklek | 9.5 mm |
| Bredd på armband | 11 mm |
| Vikt | 97 g |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m |
| Glas material | Safir |
| Lysmassa | Super-LumiNova |
| Spänne / lås | Fjärilslås |
| Datum | Ja |
| Övriga funktioner | EOL (indikator för batteriets sluttid) |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.