Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Tissot › PRX › TISSOT PRX Automatic Chronograph 42mm
T1374271101101
24 095
kr
Finns 1 st i lager
| Se butiker
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
Tissot PRX Chronograph 42 mm
Tissot PRX Chronograph är en kraftfull tolkning av PRX‑ikonens 70-talsarv, skapad för dig som uppskattar design, mekanik och sportig elegans i perfekt balans. Med sin självsäkra närvaro och avancerade kronograffunktioner är detta en klocka som gör intryck. Både till vardags och vid mer uppklädda tillfällen.
Den karakteristiska PRX-designen med sin tonneauformade boett och integrerade länk får här ett mer tekniskt och kraftfullt uttryck. Den satinborstade stålboetten på 42 mm ger klockan en tydlig sportig karaktär, medan den vita ”reverse panda”-urtavlan skapar en snygg kontrast mellan bakgrund och subdials. Kronografens klassiska layout med tre register placerade vid kl. 3, 6 och 9 förstärker instrumentkänslan och knyter an till motorsportens estetik. Safirglaset med antireflexbehandling och den transparenta boettbaksidan bidrar till både funktion och exklusivitet, medan den välbalanserade länken ger hög bärkomfort trots klockans robusta format.
Teknisk prestanda / Funktioner
Varför Klockmaster?
När du köper din Tissot PRX Chronograph hos Klockmaster handlar du tryggt hos en auktoriserad återförsäljare. Du får en garanterat äkta klocka, gratis 12 månaders allriskförsäkring samt gratis justering av armband i valfri Klockmasterbutik. En ikonisk kronograf, med personlig service, expertkunskap och trygghet hela vägen.
| Varumärke | Tissot | |
| Kollektion | PRX | |
| Serie | Classic Contemporary | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Automatklockor, Kronografklockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Index | Streck | |
| Färg på urtavla | Vit | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Armband material | Rostfritt stål | |
| Armband färg | Silver | |
| Baksida boett | Glas | |
| Urverk | ||
| Urverk | Automatiskt | |
| Kaliber urverk | Valjoux A05.H31 | |
| Gångreserv | Upp till 60 timmar | |
| Storlek | ||
| Diameter | 42 mm | |
| Höjd | 41.5 mm | |
| Tjocklek | 14.5 mm | |
| Bredd på armband | 13 mm | |
| Vikt | 184 g | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m | |
| Glas material | Safir | |
| Glas egenskaper | Antireflex | |
| Lysmassa | Super-LumiNova | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Tidtagning | Ja | |
| Märke | Tissot |
| Serie | Classic Contemporary |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Automatklockor, Kronografklockor |
| Garanti | 2 år |
| Index | Streck |
| Färg på urtavla | Vit |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Silver |
| Armband material | Rostfritt stål |
| Armband färg | Silver |
| Baksida boett | Glas |
| Urverk | Automatiskt |
| Kaliber urverk | Valjoux A05.H31 |
| Gångreserv | Upp till 60 timmar |
| Diameter | 42 mm |
| Höjd | 41.5 mm |
| Tjocklek | 14.5 mm |
| Bredd på armband | 13 mm |
| Vikt | 184 g |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m |
| Glas material | Safir |
| Glas egenskaper | Antireflex |
| Lysmassa | Super-LumiNova |
| Datum | Ja |
| Tidtagning | Ja |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.