Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Tissot › Chrono › TISSOT Chrono L 42mm
T1164171109200
5 250
kr
Finns 2 st i lager
| Se butiker
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
Tissot Chrono L
Tissot Chrono L är en sportigt elegant kronograf för dig som vill kombinera precision, funktion och modern design i vardagen. Inspirerad av Chrono XL och en del av den kraftfulla Tissot XL-familjen, är detta en klocka som gör ett självsäkert intryck både till jeans och kavaj.
Den gröna urtavlan ger klockan ett distinkt och samtida uttryck, elegant kombinerat med den borstade boetten i 316L rostfritt stål. Tydliga arabiska siffror och nålformade visare ger god läsbarhet, förstärkt av Swiss Super-LumiNova® för användning även i mörka miljöer. Den robusta men välbalanserade boetten på 42 mm sits bekvämt på handleden, medan den stilrena stållänken med butterflylås bidrar till både komfort och säkerhet. Tack vare Tissots quick-release-system kan armband enkelt bytas för att anpassa klockan efter stil och tillfälle.
Klockan drivs av ett schweiziskt kvartsurverk utvecklat för hög precision och pålitlighet – perfekt för en aktiv livsstil. Kronograffunktionerna ger en tydlig instrumentkänsla och gör modellen både praktisk och sportig.
När du köper din Tissot Chrono L hos Klockmaster handlar du tryggt från en auktoriserad återförsäljare. Du får alltid garanterad äkthet, gratis 12 månaders allriskförsäkring samt kostnadsfri justering av armbandet i valfri Klockmasterbutik för en klocka som sitter perfekt och speglar din personliga stil.
| Varumärke | Tissot | |
| Kollektion | Chrono | |
| Serie | Sport | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Kronografklockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Index | Arabiska siffror | |
| Färg på urtavla | Grön | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Armband material | Rostfritt stål | |
| Armband färg | Silver | |
| Urverk | ||
| Urverk | Quartz (batteri) | |
| Batteri | 394 | |
| Storlek | ||
| Diameter | 42 mm | |
| Höjd | 42 mm | |
| Tjocklek | 11 mm | |
| Bredd på armband | 22 mm | |
| Vikt | 170 g | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m | |
| Glas material | Safir | |
| Glas egenskaper | Antireflex | |
| Lysmassa | Super-LumiNova | |
| Spänne / lås | Fjärilslås | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Tidtagning | Ja | |
| Märke | Tissot |
| Serie | Sport |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Kronografklockor |
| Garanti | 2 år |
| Index | Arabiska siffror |
| Färg på urtavla | Grön |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Silver |
| Armband material | Rostfritt stål |
| Armband färg | Silver |
| Urverk | Quartz (batteri) |
| Batteri | 394 |
| Diameter | 42 mm |
| Höjd | 42 mm |
| Tjocklek | 11 mm |
| Bredd på armband | 22 mm |
| Vikt | 170 g |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m |
| Glas material | Safir |
| Glas egenskaper | Antireflex |
| Lysmassa | Super-LumiNova |
| Spänne / lås | Fjärilslås |
| Datum | Ja |
| Tidtagning | Ja |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.