Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Sjöö Sandström › UTC Extreme › Sjöö Sandström UTC Extreme 44mm
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
(till ett värde av 1126 kr)
Sjöö Sandström UTC Extreme 44 mm
Sjöö Sandström UTC Extreme är skapad för dig som rör dig obehindrat mellan extrema miljöer och urban vardag. En kraftfull automatisk kronograf med industriell karaktär, utvecklad för äventyrare som kräver funktionalitet, tydlighet och robust svensk design i ett och samma instrument.
UTC Extreme har ett markant och tekniskt uttryck med sin breda urtavla som ger utmärkt läsbarhet och plats för flera funktioner. Kombinationen av arabiska siffror och streckindex skapar en tydlig instrumentkänsla, medan generöst applicerad Super-Luminova säkerställer synlighet även i mörker. Den skruvade bezeln förstärker det robusta intrycket och bidrar till klockans industriella estetik. Den genomskinliga, graverade boettbaksidan låter dig följa det automatiska urverket i arbete och adderar ett mekaniskt djup till designen. Stållänken ger både stabilitet och komfort för daglig användning.
TEKNISK PRESTANDA / FUNKTIONER
Klockan drivs av ett pålitligt automatiskt urverk och är byggd för att prestera i varierande förhållanden:
Med sin kombination av precision, tålighet och funktion är UTC Extreme ett självklart val för den som söker en kraftfull sport- och äventyrskronograf med tydlig identitet.
VARFÖR KLOCKMASTER?
När du köper din Sjöö Sandström UTC Extreme hos Klockmaster handlar du tryggt hos en auktoriserad återförsäljare. Du får alltid en äkta klocka, gratis 12 månaders allriskförsäkring samt kostnadsfri justering av armbandet i valfri Klockmasterbutik för perfekt passform och en trygg affär.
| Varumärke | Sjöö Sandström | |
| Kollektion | UTC Extreme | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Automatklockor, Kronografklockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Index | Arabiska siffror, Streck | |
| Färg på urtavla | Svart | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Armband material | Rostfritt stål | |
| Armband färg | Silver | |
| Urverk | ||
| Urverk | Automatiskt | |
| Kaliber urverk | SS G4 | |
| Gångreserv | Upp till 48 timmar | |
| Storlek | ||
| Diameter | 44 mm | |
| Höjd | 52 mm | |
| Tjocklek | 14.5 mm | |
| Bredd på armband | 22 mm | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m | |
| Glas material | Safir | |
| Glas egenskaper | Antireflex | |
| Lysmassa | Super-Luminova | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Tidtagning | Ja | |
| Märke | Sjöö Sandström |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Automatklockor, Kronografklockor |
| Garanti | 2 år |
| Index | Arabiska siffror, Streck |
| Färg på urtavla | Svart |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Silver |
| Armband material | Rostfritt stål |
| Armband färg | Silver |
| Urverk | Automatiskt |
| Kaliber urverk | SS G4 |
| Gångreserv | Upp till 48 timmar |
| Diameter | 44 mm |
| Höjd | 52 mm |
| Tjocklek | 14.5 mm |
| Bredd på armband | 22 mm |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m |
| Glas material | Safir |
| Glas egenskaper | Antireflex |
| Lysmassa | Super-Luminova |
| Datum | Ja |
| Tidtagning | Ja |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.