Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Sjöö Sandström › Royal Steel Worldtimer › Sjöö Sandström Royal Steel Worldtimer 36mm
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
(till ett värde av 697 kr)
Sjöö Sandström Royal Steel Worldtimer 36mm
Sjöö Sandström Royal Steel Worldtimer 36 mm är den perfekta världsklockan i ett mer nätt och elegant format. Skapad för dig som rör dig mellan tidszoner men vill bära en klocka med diskret uttryck, hög komfort och tydligt svenskt designarv.
Med sin balanserade storlek på 36 mm passar Royal Steel Worldtimer lika bra på smalare handleder som för dig som föredrar ett mer subtilt uttryck. Den grå urtavlan ger ett sofistikerat, modernt intryck och harmonierar väl med de rena streckindexen och de tydliga visarna. Super‑LumiNova® på index och visare säkerställer god läsbarhet även i mörker. Den klassiska Royal Steel-boetten med sina mjuka linjer och slimmade profil på 9,5 mm gör att klockan sitter bekvämt hela dagen och enkelt glider in under skjortärmen. Det integrerade stålarmbandet förstärker känslan av tidlös elegans och gör modellen lika lämplig för vardag som för resor.
Teknisk prestanda / Funktioner
Varför Klockmaster?
När du köper din Sjöö Sandström hos Klockmaster handlar du tryggt hos en auktoriserad återförsäljare. Du får alltid garanterad äkthet, gratis 12 månaders allriskförsäkring samt gratis justering av armbandet i valfri Klockmasterbutik. En elegant världsklocka i perfekt format, och en affär lika trygg som tidlös.
| Varumärke | Sjöö Sandström | |
| Kollektion | Royal Steel Worldtimer | |
| Typ av klocka | Herrklocka, Damklocka | |
| Stil | Automatklockor, GMT klockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Index | Streck | |
| Färg på urtavla | Grå | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Armband material | Rostfritt stål | |
| Armband färg | Silver | |
| Urverk | ||
| Urverk | Automatiskt | |
| Kaliber urverk | SS G16 | |
| Gångreserv | Upp till 50 timmar | |
| Storlek | ||
| Diameter | 36 mm | |
| Höjd | 45 mm | |
| Tjocklek | 9.5 mm | |
| Bredd på armband | 20 mm | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m | |
| Glas material | Safir | |
| Glas egenskaper | Antireflex | |
| Lysmassa | Super-LumiNova | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Extra tidzon | Ja | |
| Märke | Sjöö Sandström |
| Typ av klocka | Herrklocka, Damklocka |
| Stil | Automatklockor, GMT klockor |
| Garanti | 2 år |
| Index | Streck |
| Färg på urtavla | Grå |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Silver |
| Armband material | Rostfritt stål |
| Armband färg | Silver |
| Urverk | Automatiskt |
| Kaliber urverk | SS G16 |
| Gångreserv | Upp till 50 timmar |
| Diameter | 36 mm |
| Höjd | 45 mm |
| Tjocklek | 9.5 mm |
| Bredd på armband | 20 mm |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m |
| Glas material | Safir |
| Glas egenskaper | Antireflex |
| Lysmassa | Super-LumiNova |
| Datum | Ja |
| Extra tidzon | Ja |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.