Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Sjöö Sandström › Royal Steel Classic › Sjöö Sandström Royal Steel Classic 41mm
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
(till ett värde av 708 kr)
Sjöö Sandström Royal Steel Classic
Royal Steel Classic är själva grundpelaren i Sjöö Sandströms identitet en ikonisk herrklocka som förenar svenskt urmakeri med tidlös elegans. Det här är en klocka för dig som värdesätter mekaniskt hantverk, historia och en stil som håller över generationer.
Den vita urtavlan ger klockan ett rent och klassiskt uttryck med utmärkt läsbarhet. Kombinationen av arabiska siffror och streckindex skapar en harmonisk balans mellan tradition och modern funktionalitet. Boetten i rostfritt stål pryds av de tre karaktäristiska ringarna runt ytterkanten – en signatur för Royal Steel Classic som både minimerar slitage mot skjortärmen och symboliserar Sjöö Sandströms plats i universum: Stockholm, Sverige, världen. Med en diameter på 41 mm och en tunn boett på endast 9 mm sitter klockan bekvämt och elegant på handleden.
TEKNISK PRESTANDA / FUNKTIONER
VARFÖR KLOCKMASTER?
När du köper din Sjöö Sandström Royal Steel Classic hos Klockmaster handlar du tryggt hos en auktoriserad säljare. Du får alltid en garanterat äkta klocka, gratis 12 månaders allriskförsäkring samt gratis justering av armbandet i valfri Klockmasterbutik för perfekt passform och långvarig klockglädje.
| Varumärke | Sjöö Sandström | |
| Kollektion | Royal Steel Classic | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Automatklockor, Klassiska klockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Index | Arabiska siffror, Streck | |
| Färg på urtavla | Vit | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Armband material | Rostfritt stål | |
| Armband färg | Silver | |
| Baksida boett | Reptåligt safirglas med antireflexbehandling. | |
| Urverk | ||
| Urverk | Automatiskt | |
| Kaliber urverk | SS G15 | |
| Gångreserv | Upp till 50 timmar | |
| Storlek | ||
| Diameter | 41 mm | |
| Höjd | 50 mm | |
| Tjocklek | 9 mm | |
| Bredd på armband | 20 mm | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m | |
| Glas material | Safir | |
| Glas egenskaper | Antireflexbeläggning på båda sidor | |
| Lysmassa | Super-Luminova | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Märke | Sjöö Sandström |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Automatklockor, Klassiska klockor |
| Garanti | 2 år |
| Index | Arabiska siffror, Streck |
| Färg på urtavla | Vit |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Silver |
| Armband material | Rostfritt stål |
| Armband färg | Silver |
| Baksida boett | Reptåligt safirglas med antireflexbehandling. |
| Urverk | Automatiskt |
| Kaliber urverk | SS G15 |
| Gångreserv | Upp till 50 timmar |
| Diameter | 41 mm |
| Höjd | 50 mm |
| Tjocklek | 9 mm |
| Bredd på armband | 20 mm |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m |
| Glas material | Safir |
| Glas egenskaper | Antireflexbeläggning på båda sidor |
| Lysmassa | Super-Luminova |
| Datum | Ja |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.