Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Seiko › Prospex › SEIKO Prospex Alpinist 40mm Limited Edition
SPB531J1
11 998
kr
Finns 4 st i lager
| Se butiker
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
Den nya limiterade upplagan Alpinist SPB531J1 är en hyllning till Seikos första sportklocka från 1959, omtolkad för moderna upptäcktsresande. Exklusivt tillgänglig i Europa. Färgtemat är inspirerat av natthimlen ovanför Matterhorn. Den djupblå urtavlan med en fin vertikal struktur påminner om klara bergsnätter. Med två armband, ett i marinblått kalvskinn och ett i nylon, anpassar sig denna Alpinist till alla stilar.
| Varumärke | Seiko | |
| Kollektion | Prospex | |
| Serie | LAND Alpinist Automatic | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Automatklockor, Klassiska klockor | |
| Garanti | 3 år | |
| Design | ||
| Index | Arabiska siffror, Streck | |
| Färg på urtavla | Blå | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Armband material | Läder | |
| Armband färg | Blå | |
| Urverk | ||
| Urverk | Automatiskt | |
| Kaliber urverk | 6R35 | |
| Gångreserv | Upp till 70 timmar | |
| Storlek | ||
| Diameter | 39.5 mm | |
| Tjocklek | 13 mm | |
| Bredd på armband | 20 mm | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 20 ATM / 200 m | |
| Glas material | Safir | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Märke | Seiko |
| Serie | LAND Alpinist Automatic |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Automatklockor, Klassiska klockor |
| Garanti | 3 år |
| Index | Arabiska siffror, Streck |
| Färg på urtavla | Blå |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Silver |
| Armband material | Läder |
| Armband färg | Blå |
| Urverk | Automatiskt |
| Kaliber urverk | 6R35 |
| Gångreserv | Upp till 70 timmar |
| Diameter | 39.5 mm |
| Tjocklek | 13 mm |
| Bredd på armband | 20 mm |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 20 ATM / 200 m |
| Glas material | Safir |
| Datum | Ja |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.