Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Longines › HydroConquest › LONGINES HydroConquest 42mm
L37884906
26 400
kr
Finns 2 st i lager
| Se butiker
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
Longines HydroConquest
INTRODUKTION
Longines HydroConquest är skapad för dig som kräver både sportig prestanda och tidlös elegans. En kompromisslös dykarklocka som levererar professionell funktionalitet och självklar stil lika hemma i djupet som i vardagen.
FÖRDJUPNING & DESIGN
Den svarta, lackerade urtavlan ger klockan ett exklusivt och kraftfullt uttryck med tydligt djup. Applicerade index och polerade visare skapar stark kontrast och utmärkt läsbarhet, förstärkt av Swiss Super‑LumiNova®. Den keramiska, ensidigt roterande vridringen ger både ett modernt uttryck och hög reptålighet. Med sin 42 mm boett och välbalanserade proportioner sitter HydroConquest stabilt och bekvämt på handleden, medan stålarmbandet med mikrojustering säkerställer optimal passform.
TEKNISK PRESTANDA / FUNKTIONER
Klockan drivs av Longines exklusiva automatiska kaliber och är byggd för krävande förhållanden, både över och under vattenytan.
VARFÖR KLOCKMASTER?
När du köper din Longines HydroConquest hos Klockmaster handlar du tryggt hos en auktoriserad säljare med garanterad äkthet. Vid köp ingår alltid gratis 12 månaders allriskförsäkring samt gratis justering av armbandet i valfri Klockmasterbutik. En professionell dykarklocka med schweiziskt arv uppbackad av expertkunskap, personlig service och full trygghet.
| Varumärke | Longines | |
| Kollektion | HydroConquest | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Automatklockor, Dykarklockor | |
| Garanti | 5 år | |
| Design | ||
| Index | Streck | |
| Färg på urtavla | Svart | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Färg på tavelring | Blå | |
| Armband material | Mesh | |
| Armband färg | Silver | |
| Baksida boett | Gravyr | |
| Urverk | ||
| Urverk | Automatiskt | |
| Kaliber urverk | L888 | |
| Gångreserv | Upp till 72 timmar | |
| Storlek | ||
| Diameter | 42 mm | |
| Höjd | 51 mm | |
| Tjocklek | 11.5 mm | |
| Bredd på armband | 21 mm | |
| Vikt | 168 g | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 30 ATM / 300 m | |
| Glas material | Safir | |
| Glas egenskaper | Antireflexbeläggning på båda sidor | |
| Lysmassa | Swiss Super-LumiNova | |
| Spänne / lås | Viklås | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Märke | Longines |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Automatklockor, Dykarklockor |
| Garanti | 5 år |
| Index | Streck |
| Färg på urtavla | Svart |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Silver |
| Färg på tavelring | Blå |
| Armband material | Mesh |
| Armband färg | Silver |
| Baksida boett | Gravyr |
| Urverk | Automatiskt |
| Kaliber urverk | L888 |
| Gångreserv | Upp till 72 timmar |
| Diameter | 42 mm |
| Höjd | 51 mm |
| Tjocklek | 11.5 mm |
| Bredd på armband | 21 mm |
| Vikt | 168 g |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 30 ATM / 300 m |
| Glas material | Safir |
| Glas egenskaper | Antireflexbeläggning på båda sidor |
| Lysmassa | Swiss Super-LumiNova |
| Spänne / lås | Viklås |
| Datum | Ja |
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.