Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Longines › Conquest › LONGINES Conquest 30mm
L33205706
39 000
kr
Finns 1 st i lager
| Se butiker
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
Longines Conquest
Longines Conquest är sinnebilden av den perfekta vardagsklockan – sportig, elegant och redo för alla livets situationer. Med sin rika historia och moderna teknik är detta en modell för dig som vill bära schweizisk kvalitet varje dag, utan kompromisser.
Den solborstade silverfärgade urtavlan ger ett exklusivt och sobert uttryck, samtidigt som applicerade index och förgyllda visare skapar en vacker kontrast. Swiss Super-LumiNova® säkerställer utmärkt läsbarhet även i svagt ljus. Boetten i rostfritt stål med inslag av 18 karat gulguld cap 200 ger klockan en sofistikerad tvåtonskaraktär. Den genomskinliga bakboetten i safirglas låter dig njuta av det automatiska urverkets arbete, samtidigt som den välbalanserade storleken och den smidiga stållänken ger hög bärkomfort.
Klockan drivs av ett avancerat automatiskt urverk med silikonbalansfjäder, vilket ger hög precision, motståndskraft mot magnetfält och lång livslängd.
Hos Klockmaster handlar du din Longines Conquest från en auktoriserad återförsäljare med full trygghet och service. Du får garanterad äkthet, gratis 12 månaders allriskförsäkring samt kostnadsfri justering av armbandet i valfri Klockmasterbutik för en klockupplevelse som håller över tid, både i stil och funktion.
| Varumärke | Longines | |
| Kollektion | Conquest | |
| Typ av klocka | Damklocka | |
| Stil | Klassiska klockor | |
| Garanti | 5 år | |
| Design | ||
| Index | Streck | |
| Färg på urtavla | Silver | |
| Boett material | 14K Guld, Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Färg på tavelring | Guld | |
| Armband material | Rostfritt stål | |
| Armband färg | Silver | |
| Baksida boett | Glas | |
| Urverk | ||
| Urverk | Automatiskt | |
| Kaliber urverk | L592 | |
| Gångreserv | Upp till 45 timmar | |
| Storlek | ||
| Diameter | 30 mm | |
| Höjd | 38 mm | |
| Tjocklek | 9.5 mm | |
| Bredd på armband | 15 mm | |
| Vikt | 76 g | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m | |
| Glas material | Safir | |
| Glas egenskaper | Antireflexbeläggning på båda sidor | |
| Lysmassa | Swiss Super-LumiNov | |
| Spänne / lås | Fjärilslås | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Märke | Longines |
| Typ av klocka | Damklocka |
| Stil | Klassiska klockor |
| Garanti | 5 år |
| Index | Streck |
| Färg på urtavla | Silver |
| Boett material | 14K Guld, Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Silver |
| Färg på tavelring | Guld |
| Armband material | Rostfritt stål |
| Armband färg | Silver |
| Baksida boett | Glas |
| Urverk | Automatiskt |
| Kaliber urverk | L592 |
| Gångreserv | Upp till 45 timmar |
| Diameter | 30 mm |
| Höjd | 38 mm |
| Tjocklek | 9.5 mm |
| Bredd på armband | 15 mm |
| Vikt | 76 g |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m |
| Glas material | Safir |
| Glas egenskaper | Antireflexbeläggning på båda sidor |
| Lysmassa | Swiss Super-LumiNov |
| Spänne / lås | Fjärilslås |
| Datum | Ja |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.