Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Casio › G-Shock › CASIO G-Shock Full Metal Solar Bluetooth 43.5mm
GMW-BZ5000D-1ER
8 599
kr
Finns 1 st i lager
| Se butiker
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
Casio G-Shock Full Metal 5000 Series
Casio G-Shock GMW-BZ5000 markerar ett helt nytt kapitel i G-SHOCKs historia. Med rötter i den allra första G-SHOCK-modellen kombinerar denna fullmetallklocka banbrytande teknik, avancerad design och kompromisslös tålighet skapad för dig som kräver det yttersta av både stil och funktion.
Designen behåller den ikoniska fyrkantiga formen från originalet men har vidareutvecklats genom ett unikt samarbete mellan mänskliga designers och AI. Resultatet är en avancerad struktur där boetten sträcker sig hela vägen till bandhornen för att minimera stötöverföring. Den sofistikerade sidoprofilen avslöjar klockans arkitektoniska uppbyggnad och tekniska skönhet. Under den borstade och polerade stålytan döljer sig en inre stötdämpande resinstruktur som absorberar slag och gör det möjligt att kombinera fullmetall med äkta G-SHOCK-tålighet. Den skruvade bakboetten säkerställer hög täthet och robusthet.
Varför Klockmaster?
När du köper din Casio G-Shock hos Klockmaster handlar du från en auktoriserad återförsäljare. Du får garanterad äkthet, gratis 12 månaders allriskförsäkring samt gratis justering av armbandet i valfri Klockmasterbutik. En teknologisk ikon tryggt köpt och byggd för framtiden.
| Varumärke | Casio | |
| Kollektion | G-Shock | |
| Serie | 5000 | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Digitala klockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Färg på urtavla | Svart | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Fyrkantig | |
| Färg på boett | Silver | |
| Armband material | Rostfritt stål | |
| Armband färg | Silver | |
| Urverk | ||
| Urverk | Quartz (batteri) | |
| Solcell | Ja | |
| Batteritid | Upp till 6 månader | |
| Storlek | ||
| Diameter | 43.5 mm | |
| Höjd | 49.5 mm | |
| Tjocklek | 13 mm | |
| Längd på armband | 15 - 20.5 cm | |
| Vikt | 172 g | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 20 ATM / 200 m | |
| Glas material | Mineral | |
| Spänne / lås | Viklås | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Dag | Ja | |
| Tidtagning | Ja | |
| Extra tidzon | Ja | |
| Larm | Ja | |
| Bluetooth | Ja | |
| Märke | Casio |
| Serie | 5000 |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Digitala klockor |
| Garanti | 2 år |
| Färg på urtavla | Svart |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Fyrkantig |
| Färg på boett | Silver |
| Armband material | Rostfritt stål |
| Armband färg | Silver |
| Urverk | Quartz (batteri) |
| Solcell | Ja |
| Batteritid | Upp till 6 månader |
| Diameter | 43.5 mm |
| Höjd | 49.5 mm |
| Tjocklek | 13 mm |
| Längd på armband | 15 - 20.5 cm |
| Vikt | 172 g |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 20 ATM / 200 m |
| Glas material | Mineral |
| Spänne / lås | Viklås |
| Datum | Ja |
| Dag | Ja |
| Tidtagning | Ja |
| Extra tidzon | Ja |
| Larm | Ja |
| Bluetooth | Ja |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.