Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Sjöö Sandström › Royal Steel Worldtimer › Sjöö Sandström Royal Steel Worldtimer 41 mm
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
(till ett värde av 681 kr)
Sjöö Sandström Royal Steel Worldtimer 41 mm
Sjöö Sandström Royal Steel Worldtimer är skapad för den moderna globetrottern som vill resa med både funktion och stil. Med sin tydliga GMT‑funktion och distinkta färgsättning är detta en självsäker följeslagare för ett liv i rörelse oavsett tidszon.
Den orange urtavlan ger Royal Steel Worldtimer ett sportigt och energiskt uttryck som sticker ut, samtidigt som den behåller den sobra elegans som kännetecknar Royal Steel‑familjen. De rena streckindexen och visarna är fyllda med Super‑LumiNova® för utmärkt läsbarhet dag som natt. Den extra timvisaren gör det enkelt att hålla koll på en andra tidszon, perfekt vid resor eller internationellt arbete. För optimal bärkomfort är kronan placerad kl. 2, vilket minskar tryck mot handleden. Den slimmade boetten på endast 9 mm gör att klockan sitter elegant och bekvämt, medan det svarta gummiarmbandet tillför både komfort och en mer aktiv, sportig karaktär.
Teknisk prestanda / Funktioner
Varför Klockmaster?
När du köper din Sjöö Sandström hos Klockmaster handlar du tryggt hos en auktoriserad återförsäljare. Du får alltid garanterad äkthet, gratis 12 månaders allriskförsäkring samt gratis justering av armbandet i valfri Klockmasterbutik. En världsklocka med stark personlighet och svenskt arv, och en affär lika trygg som din nästa resa.
| Varumärke | Sjöö Sandström | |
| Kollektion | Royal Steel Worldtimer | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Automatklockor, GMT klockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Index | Streck | |
| Färg på urtavla | Orange | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Armband material | Gummi | |
| Armband färg | Svart | |
| Baksida boett | Reptåligt safirglas med antireflexbehandling. | |
| Urverk | ||
| Urverk | Automatiskt | |
| Kaliber urverk | SS G16 | |
| Gångreserv | Upp till 50 timmar | |
| Storlek | ||
| Diameter | 41 mm | |
| Höjd | 50 mm | |
| Tjocklek | 9 mm | |
| Bredd på armband | 20 mm | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m | |
| Glas material | Safir | |
| Glas egenskaper | Antireflex | |
| Lysmassa | Super-LumiNova | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Extra tidzon | Ja | |
| Märke | Sjöö Sandström |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Automatklockor, GMT klockor |
| Garanti | 2 år |
| Index | Streck |
| Färg på urtavla | Orange |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Silver |
| Armband material | Gummi |
| Armband färg | Svart |
| Baksida boett | Reptåligt safirglas med antireflexbehandling. |
| Urverk | Automatiskt |
| Kaliber urverk | SS G16 |
| Gångreserv | Upp till 50 timmar |
| Diameter | 41 mm |
| Höjd | 50 mm |
| Tjocklek | 9 mm |
| Bredd på armband | 20 mm |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m |
| Glas material | Safir |
| Glas egenskaper | Antireflex |
| Lysmassa | Super-LumiNova |
| Datum | Ja |
| Extra tidzon | Ja |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.