Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Raymond Weil › Raymond Weil Freelancer Date 38mm
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
(till ett värde av 664 kr)
Utrustad med ett automatiskt urverk i ett elegant 38 mm boettformat erbjuder denna klocka en fascinerande och sofistikerad sunray‑blå urtavla med datumvisning klockan 3. Den tvåfärgade länken i rostfritt stål är försedd med ett viklås med dubbel tryckknappssäkring, och den skruvade kronan pryds av RW‑monogrammet för en extra touch av exklusiv förfining.
Det dekorativa, schweizisktillverkade automatiska urverket kan beundras genom klockans transparenta baksida i safirglas. Med en perfekt balans mellan tradition och modern elegans representerar freelancer automatic‑kollektionen RAYMOND WEILs kompromisslösa engagemang för hantverk och konstnärligt uttryck.
Lanserad 2007 skapades freelancer‑kollektionen för den fria själen som vill ha full kontroll över sitt eget öde – en serie urbana, mekaniska klockor med unik karaktär. Denna modell kombinerar klassiska linjer med en diskret, modern estetik som tillsammans skapar en harmonisk och distinkt design.
Ständigt i utveckling, och fri från begränsningar, fortsätter freelancer att bära de element som gjort kollektionen så uppskattad: schweizisk kvalitet, tidlös design och ett uttryck av självständighet.
| Varumärke | Raymond Weil | |
| Kollektion | Raymond Weil | |
| Serie | Freelancer | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Automatklockor, Klassiska klockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Index | Streck | |
| Färg på urtavla | Blå | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Guld | |
| Färg på tavelring | Guld | |
| Armband material | Rostfritt stål | |
| Armband färg | Guld, Silver | |
| Baksida boett | Safirglas | |
| Urverk | ||
| Urverk | Automatiskt | |
| Kaliber urverk | RW4200 | |
| Gångreserv | Upp till 41 timmar | |
| Storlek | ||
| Diameter | 39 mm | |
| Tjocklek | 10 mm | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m | |
| Glas material | Safir | |
| Glas egenskaper | Antireflexbeläggning på båda sidor | |
| Märke | Raymond Weil |
| Serie | Freelancer |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Automatklockor, Klassiska klockor |
| Garanti | 2 år |
| Index | Streck |
| Färg på urtavla | Blå |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Guld |
| Färg på tavelring | Guld |
| Armband material | Rostfritt stål |
| Armband färg | Guld, Silver |
| Baksida boett | Safirglas |
| Urverk | Automatiskt |
| Kaliber urverk | RW4200 |
| Gångreserv | Upp till 41 timmar |
| Diameter | 39 mm |
| Tjocklek | 10 mm |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 10 ATM / 100 m |
| Glas material | Safir |
| Glas egenskaper | Antireflexbeläggning på båda sidor |
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.