Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Longines › HydroConquest › LONGINES HydroConquest 39mm
L37794566
25 100
kr
Finns 6 st i lager
| Se butiker
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
LONGINES HydroConquest 39mm
INTRODUKTION
Longines HydroConquest i 39 mm är en sportig och sofistikerad dykarklocka för dig som vill ha maximal prestanda i ett elegant format. En pålitlig följeslagare för aktiva dagar vid vattnet lika självklar i vardagen som på resan.
FÖRDJUPNING & DESIGN
Den svarta, lackerade och polerade urtavlan ger klockan ett klassiskt och tidlöst uttryck med tydlig instrumentkänsla. Applicerade index och polerade, silverfärgade visare skapar stark kontrast och utmärkt läsbarhet. Den keramiska, ensidigt roterande bezeln tillför både reptålighet och en modern finish, medan boettens 39 mm ger en perfekt balans mellan sportighet och bärkomfort. Stålarmbandet med mikrojustering säkerställer en bekväm och säker passform hela dagen.
TEKNISK PRESTANDA / FUNKTIONER
HydroConquest är byggd för krävande miljöer och drivs av Longines exklusiva automatiska urverk, utvecklat för precision, pålitlighet och lång gångreserv.
VARFÖR KLOCKMASTER?
När du köper din Longines HydroConquest hos Klockmaster handlar du tryggt från en auktoriserad säljare med garanterad äkthet. Dessutom ingår gratis 12 månaders allriskförsäkring samt gratis justering av armbandet i valfri Klockmasterbutik. En investering i schweizisk kvalitet, personlig stil och långsiktig trygghet.
| Varumärke | Longines | |
| Kollektion | HydroConquest | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Automatklockor, Dykarklockor | |
| Garanti | 5 år | |
| Design | ||
| Index | Streck | |
| Färg på urtavla | Svart | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Färg på tavelring | Svart | |
| Armband material | Rostfritt stål | |
| Armband färg | Silver | |
| Baksida boett | Gravyr | |
| Urverk | ||
| Urverk | Automatiskt | |
| Kaliber urverk | L888 | |
| Gångreserv | Upp till 72 timmar | |
| Storlek | ||
| Diameter | 39 mm | |
| Höjd | 48 mm | |
| Tjocklek | 11.5 mm | |
| Bredd på armband | 20 mm | |
| Vikt | 167 g | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 30 ATM / 300 m | |
| Glas material | Safir | |
| Glas egenskaper | Antireflexbeläggning på båda sidor | |
| Lysmassa | Swiss Super-LumiNova | |
| Spänne / lås | Viklås | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Märke | Longines |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Automatklockor, Dykarklockor |
| Garanti | 5 år |
| Index | Streck |
| Färg på urtavla | Svart |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Silver |
| Färg på tavelring | Svart |
| Armband material | Rostfritt stål |
| Armband färg | Silver |
| Baksida boett | Gravyr |
| Urverk | Automatiskt |
| Kaliber urverk | L888 |
| Gångreserv | Upp till 72 timmar |
| Diameter | 39 mm |
| Höjd | 48 mm |
| Tjocklek | 11.5 mm |
| Bredd på armband | 20 mm |
| Vikt | 167 g |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 30 ATM / 300 m |
| Glas material | Safir |
| Glas egenskaper | Antireflexbeläggning på båda sidor |
| Lysmassa | Swiss Super-LumiNova |
| Spänne / lås | Viklås |
| Datum | Ja |
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.