Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Casio › G-Shock › CASIO G-Shock Joshua Vides 43mm
DW-5600JV-7ER
2 299
kr
Finns 19 st i lager
| Se butiker
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
Casio G‑Shock Joshua Vides
INTRODUKTION
Casio G‑Shock Joshua Vides är långt mer än en klocka det är ett bärbart konstverk. Genom samarbetet med den internationellt erkända konstnären Joshua Vides möts kompromisslös G‑Shock‑tålighet och ett uttrycksfullt, grafiskt formspråk som sticker ut i varje miljö.
FÖRDJUPNING & DESIGN
Basen är den ikoniska fyrkantiga DW‑5600, här tolkad genom Joshua Vides karaktäristiska svartvita, handritade estetik. Den vita boetten kontrasteras med svarta, serieteckningsliknande linjer som löper över boett, armband och urtavla och ger ett distinkt “two‑dimensional”-intryck. När bakgrundsbelysningen aktiveras framträder konstnärens välkända “Cone”-motiv en subtil detalj som förstärker känslan av exklusiv specialutgåva. Klockan levereras dessutom i specialdesignad förpackning framtagen för samarbetet.
TEKNISK PRESTANDA / FUNKTIONER
Bakom den konstnärliga ytan finns den robusta teknik som gjort G‑Shock legendarisk världen över.
VARFÖR KLOCKMASTER?
När du köper din Casio G‑Shock hos Klockmaster handlar du tryggt hos en auktoriserad säljare med garanterad äkthet. Vid köp ingår alltid gratis 12 månaders allriskförsäkring samt gratis justering av armband i valfri Klockmasterbutik. En limiterad och uttrycksfull G‑Shock uppbackad av expertkunskap och personlig service.
| Varumärke | Casio | |
| Kollektion | G-Shock | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Digitala klockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Färg på urtavla | Grå | |
| Boett material | Biobaserat, Harts | |
| Form på boett | Fyrkantig | |
| Färg på boett | Svart, Vit | |
| Armband material | Bio-baserad resin | |
| Armband färg | Svart, Vit | |
| Urverk | ||
| Urverk | Quartz (batteri) | |
| Batteri | CR2016 | |
| Batteritid | Upp till 5 år | |
| Storlek | ||
| Diameter | 43 mm | |
| Höjd | 49 mm | |
| Tjocklek | 13.5 mm | |
| Längd på armband | 14.5 - 20.5 cm | |
| Vikt | 52 g | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 20 ATM / 200 m | |
| Glas material | Mineral | |
| Spänne / lås | Bygel | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Dag | Ja | |
| Tidtagning | Ja | |
| Larm | Ja | |
| Övriga funktioner | Lampa | |
| Märke | Casio |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Digitala klockor |
| Garanti | 2 år |
| Färg på urtavla | Grå |
| Boett material | Biobaserat, Harts |
| Form på boett | Fyrkantig |
| Färg på boett | Svart, Vit |
| Armband material | Bio-baserad resin |
| Armband färg | Svart, Vit |
| Urverk | Quartz (batteri) |
| Batteri | CR2016 |
| Batteritid | Upp till 5 år |
| Diameter | 43 mm |
| Höjd | 49 mm |
| Tjocklek | 13.5 mm |
| Längd på armband | 14.5 - 20.5 cm |
| Vikt | 52 g |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 20 ATM / 200 m |
| Glas material | Mineral |
| Spänne / lås | Bygel |
| Datum | Ja |
| Dag | Ja |
| Tidtagning | Ja |
| Larm | Ja |
| Övriga funktioner | Lampa |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.