Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Casio › G-Shock › CASIO G-Shock G-Steel 44.5mm
GM-2100YRA-8AER
3 899
kr
Finns 1 st i lager
| Se butiker
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
Casio G-Shock G-Steel GM-2100YRA
Casio G-Shock G-Steel GM-2100YRA är en kraftfull statement-klocka som kombinerar G-SHOCKs ikoniska tålighet med en sofistikerad metallfinish. Designad för dig som vill ha maximal funktionalitet utan att kompromissa med stil lika självklar i stadsmiljö som i ett aktivt liv.
Den karakteristiska oktagonformade boetten ger GM-2100-serien sitt moderna och igenkännbara uttryck. Den silverfärgade bezeln i rostfritt stål är noggrant polerad med både borstade och spegelblanka ytor för en exklusiv, taktil känsla. Det mjuka silikonarmbandet är förstärkt med ett skyddande urethanlager för ökad slitstyrka, medan undersidan har en transparent finish med metallisk effekt som harmonierar med boetten. Kontrasten mellan den svarta urtavlan och den röda LCD-displayen skapar ett futuristiskt, urbant uttryck som verkligen sticker ut.
Varför Klockmaster?
När du köper din Casio G-Shock hos Klockmaster handlar du tryggt hos en auktoriserad återförsäljare. Du får alltid garanterad äkthet, gratis 12 månaders allriskförsäkring samt gratis justering av armbandet i valfri Klockmasterbutik. En robust ikon och en trygg investering i stil och funktion.
| Varumärke | Casio | |
| Kollektion | G-Shock | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Digitala klockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Index | Streck | |
| Färg på urtavla | Svart | |
| Boett material | Harts, Rostfritt stål | |
| Form på boett | Fyrkantig | |
| Färg på boett | Silver | |
| Armband material | Silikon | |
| Armband färg | Silver | |
| Urverk | ||
| Urverk | Quartz (batteri) | |
| Batteri | SR726W | |
| Batteritid | Upp till 3 år | |
| Storlek | ||
| Diameter | 44.5 mm | |
| Höjd | 49.5 mm | |
| Tjocklek | 12 mm | |
| Längd på armband | 14.5 - 21.5 cm | |
| Vikt | 84 g | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 20 ATM / 200 m | |
| Glas material | Mineral | |
| Spänne / lås | Bygel | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Dag | Ja | |
| Tidtagning | Ja | |
| Extra tidzon | Ja | |
| Larm | Ja | |
| Märke | Casio |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Digitala klockor |
| Garanti | 2 år |
| Index | Streck |
| Färg på urtavla | Svart |
| Boett material | Harts, Rostfritt stål |
| Form på boett | Fyrkantig |
| Färg på boett | Silver |
| Armband material | Silikon |
| Armband färg | Silver |
| Urverk | Quartz (batteri) |
| Batteri | SR726W |
| Batteritid | Upp till 3 år |
| Diameter | 44.5 mm |
| Höjd | 49.5 mm |
| Tjocklek | 12 mm |
| Längd på armband | 14.5 - 21.5 cm |
| Vikt | 84 g |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 20 ATM / 200 m |
| Glas material | Mineral |
| Spänne / lås | Bygel |
| Datum | Ja |
| Dag | Ja |
| Tidtagning | Ja |
| Extra tidzon | Ja |
| Larm | Ja |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.