Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Casio › G-Shock › CASIO G-Shock Full Metal Solar Bluetooth 46mm
GMC-B2100ADS-1AER
11 449
kr
Finns 1 st i lager
| Se butiker
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
(till ett värde av 372 kr)
Casio G-Shock GMC-B2100ADS
SNABBFAKTA
INTRODUKTION
Sportig, kraftfull och kompromisslöst modern. Casio G-Shock GMC-B2100ADS är en fullmetallkronograf som tolkar den ikoniska 2100-designen i ett exklusivt och självsäkert uttryck. Med sin kombination av borstat stål, djupa svarta detaljer och avancerad teknik är detta en klocka för dig som vill ha G-SHOCKs legendariska tålighet. Men i en mer sofistikerad och stilren form. En självklar följeslagare från vardag till äventyr.
FÖRDJUPNING & DESIGN
Urtavlan är behandlad med silvrig metallisk vapor deposition som ger ett krispigt, reflekterande djup, elegant balanserat av svarta infällda subdials för optimal kontrast och tydlighet. Den åttakantiga bezelns tredimensionella form är resultatet av en avancerad process med smide, skärning och polering. Där ovansidan har en cirkulär borstning medan de fasade kanterna är spegelpolerade för ett exklusivt helhetsintryck.
För att bevara G-SHOCKs klassiska stötskydd trots helmetallisk konstruktion används resindämpare mellan boett och bezel. Resultatet är en robust klocka som tål tuffa tag, utan att kompromissa med komfort eller estetik. Det solida stållänken är både hållbart och följsamt, och de diskreta fördjupningarna i länkbitarna är en hyllning till den allra första G-SHOCK-modellens resinarmband.
TEKNISK PRESTANDA / FUNKTIONER
VARFÖR KLOCKMASTER?
När du köper din Casio G-Shock hos Klockmaster handlar du tryggt hos en auktoriserad återförsäljare. Du får alltid en äkta klocka direkt från Casio, samt gratis 12 månaders försäkring. Vi bjuder dessutom på gratis justering av armbandet i valfri Klockmasterbutik och fri frakt vid köp över 1 000 kr. Personlig service och gedigen klockkunskap, precis som det ska vara.
| Varumärke | Casio | |
| Kollektion | G-Shock | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Kronografklockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Index | Streck | |
| Färg på urtavla | Silver | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Armband material | Rostfritt stål | |
| Armband färg | Silver | |
| Urverk | ||
| Urverk | Quartz (batteri) | |
| Solcell | Ja | |
| Batteritid | Upp till 5 månader | |
| Storlek | ||
| Diameter | 46.5 mm | |
| Höjd | 51.5 mm | |
| Tjocklek | 12.5 mm | |
| Längd på armband | 15 - 20,5 cm | |
| Vikt | 171 g | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 20 ATM / 200 m | |
| Glas material | Mineral | |
| Lysmassa | Neobrite | |
| Spänne / lås | Viklås | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Dag | Ja | |
| Tidtagning | Ja | |
| Extra tidzon | Ja | |
| Larm | Ja | |
| Bluetooth | Ja | |
| Övriga funktioner | Lampa | |
| Märke | Casio |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Kronografklockor |
| Garanti | 2 år |
| Index | Streck |
| Färg på urtavla | Silver |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Silver |
| Armband material | Rostfritt stål |
| Armband färg | Silver |
| Urverk | Quartz (batteri) |
| Solcell | Ja |
| Batteritid | Upp till 5 månader |
| Diameter | 46.5 mm |
| Höjd | 51.5 mm |
| Tjocklek | 12.5 mm |
| Längd på armband | 15 - 20,5 cm |
| Vikt | 171 g |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 20 ATM / 200 m |
| Glas material | Mineral |
| Lysmassa | Neobrite |
| Spänne / lås | Viklås |
| Datum | Ja |
| Dag | Ja |
| Tidtagning | Ja |
| Extra tidzon | Ja |
| Larm | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Övriga funktioner | Lampa |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.