Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Daniel Wellington › Övriga Daniel Wellington › Daniel Wellington Marlon Sheffield Linen Silver 32mm
DW00100813
1 899
kr
Finns 2 st i lager
| Se butiker
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
Denna helt nya klockform kombinerar flera vintageinspirerade detaljer i en modern helhet. Den kuddeformade boetten för tankarna till klassiska herrklockor från förr och skapar en distinkt siluett med tidlös karaktär.
Den linnestrukturerade präglingen på urtavlan förstärker den nostalgiska känslan och tillför subtil textur samt djup. Resultatet är en elegant och harmonisk design som balanserar arv och samtid på ett naturligt sätt.
En stilren och mångsidig klocka som fungerar lika väl till formella tillfällen som till avslappnade vardagslooks – en självklar bas i en genomtänkt garderob.
| Varumärke | Daniel Wellington | |
| Kollektion | Övriga Daniel Wellington | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Modeklockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Index | Streck | |
| Färg på urtavla | Brun | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Fyrkantig | |
| Färg på boett | Silver | |
| Armband material | Läder | |
| Armband färg | Svart | |
| Urverk | ||
| Urverk | Quartz (batteri) | |
| Storlek | ||
| Diameter | 32 mm | |
| Höjd | 36.5 mm | |
| Tjocklek | 6 mm | |
| Bredd på armband | 17 mm | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Nej | |
| Vattenskydd | 3 ATM / 30 m | |
| Glas material | Mineral | |
| Märke | Daniel Wellington |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Modeklockor |
| Garanti | 2 år |
| Index | Streck |
| Färg på urtavla | Brun |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Fyrkantig |
| Färg på boett | Silver |
| Armband material | Läder |
| Armband färg | Svart |
| Urverk | Quartz (batteri) |
| Diameter | 32 mm |
| Höjd | 36.5 mm |
| Tjocklek | 6 mm |
| Bredd på armband | 17 mm |
| Vattentät | Nej |
| Vattenskydd | 3 ATM / 30 m |
| Glas material | Mineral |
VARUMÄRKET HITTAR DU HOS
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.