Vi använder cookies
Denna webbplats använder olika typer av cookies. Cookies är små textfiler som kan användas av webbplatser för att göra besökarens upplevelse enkel och effektiv. Lagen säger att vi får lagra cookies på din enhet om det är absolut nödvändigt för att använda webbplatsen. För övriga ändamål krävs självklart ditt medgivande.
Googles sekretesspolicyÄndra inställningar
0143-752 00
HEM › VARUMÄRKEN › Tag Heuer › Formula 1 › TAG Heuer Formula 1 Chronograph 43mm
GRATIS JUSTERING AV ARMBAND
(Värde från 200kr)
FÖRSÄKRAD FRAKT
FRI FRAKT ÖVER 1000 KR
12 MÅN GRATIS FÖRSÄKRING
(till ett värde av 761 kr)
TAG Heuer Formula 1 Chronograph
TAG Heuer Formula 1 Chronograph är skapad för ett liv i högt tempo. Med tydliga rötter i motorsporten kombinerar denna sportiga ikon kompromisslös prestanda med en självsäker, modern design redo för varje utmaning, både på och utanför banan.
Den 43 mm stora boetten i finborstat stål ger klockan en robust men elegant närvaro på handleden. Den djupblå sunray-borstade urtavlan fångar ljuset på ett dynamiskt sätt och kompletteras av tre blå subdials med sekundvisare med röda spetsar – en tydlig blinkning till racingvärlden. Den fasta tachymeterbezeln i stål med svart PVD-beläggning samspelar perfekt med den skruvade kronan i samma utförande och förstärker klockans sportiga uttryck. Det tredelade stållänken är både slitstarkt och bekvämt, utformat för att bäras hela dagen.
Varför Klockmaster?
När du köper din TAG Heuer hos Klockmaster handlar du från en auktoriserad återförsäljare. Du får alltid garanterad äkthet, gratis 12 månaders allriskförsäkring samt gratis justering av armbandet i valfri Klockmasterbutik. En ikonisk racingklocka tryggt köpt och byggd för att prestera.
| Varumärke | Tag Heuer | |
| Kollektion | Formula 1 | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Stil | Kronografklockor | |
| Garanti | 2 år | |
| Design | ||
| Index | Streck | |
| Färg på urtavla | Blå | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Färg på tavelring | Svart | |
| Armband material | Rostfritt stål | |
| Armband färg | Silver | |
| Baksida boett | Gravyr | |
| Urverk | ||
| Urverk | Quartz (batteri) | |
| Storlek | ||
| Diameter | 43 mm | |
| Tjocklek | 12.5 mm | |
| Bredd på armband | 21 mm | |
| Egenskaper | ||
| Vattentät | Ja | |
| Vattenskydd | 20 ATM / 200 m | |
| Glas material | Safir | |
| Spänne / lås | Viklås | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
| Tidtagning | Ja | |
| Tachymeter | Ja | |
| Märke | TAG Heuer |
| Typ av klocka | Herrklocka |
| Stil | Kronografklockor |
| Garanti | 2 år |
| Index | Streck |
| Färg på urtavla | Blå |
| Boett material | Rostfritt stål |
| Form på boett | Rund |
| Färg på boett | Silver |
| Färg på tavelring | Svart |
| Armband material | Rostfritt stål |
| Armband färg | Silver |
| Baksida boett | Gravyr |
| Urverk | Quartz (batteri) |
| Diameter | 43 mm |
| Tjocklek | 12.5 mm |
| Bredd på armband | 21 mm |
| Vattentät | Ja |
| Vattenskydd | 20 ATM / 200 m |
| Glas material | Safir |
| Spänne / lås | Viklås |
| Datum | Ja |
| Tidtagning | Ja |
| Tachymeter | Ja |
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 på den Svenska marknaden!

Kontaktuppgifter
Telefonväxel
0143-752 00
E-post
hej@watchmarket.com
Du kan också kontakta oss via chattknappen.
Hitta till oss
Öppettider
Vi svarar snabbt under helgfria vardagar
kl. 09.00 - 16.30.